Arvprogrammjuhtimisega tööpinkide operaator (seadmestaja) - tähtsaim lüli kaasaegses tootmisprotsessis. Automatiseerimise kasvuga vajatakse täna arvprogrammjuhtimisega tööpinkide prorammeerimis-, seadistamis ja kontrollspetsialiste enamikes masinaehituse, tööpingi ehituse, lennu- ja laevaehituse, puidutöötlemise ja mööblitööstuse valdkonnas töötavates tehastes ja tootmisettevõtetes.
Arvprogrammjuhtimisega tööpinke (frees-, trei-, sisetreimis, puurpinke) kasutatakse metallist, sulamitest, plastmassist ja puidust seeriadetailide automatiseeritud konveiertootmises. Jooniste ja tehnilise ülesande alusel määrab operaator programmi ja kannab sellesse tehnilised parameetrid, vastavalt millele täidab tööpink operatsioonide programmeeritud järjepidevuse vajaliku suuruse ja vormiga ühetüüpsete detailide saamiseks. Arvprogrammjuhtimisega tööpinkide operaatori töös kombineeruvad vaimne ja füüsiline tegevus.
Arvprogrammjuhtimisega tööpinkide operaatori kohustused:
- Detailide modelleerimine arvutil;
- Juhtprogrammi toimetamine, lõikerežiimi valik ja detailide töötlusparameetrite seadistamine;
- Tööpingi lõikeriistade (lõiketera, puur, noad) ja muude tööelementide valik, monteerimine instrumentaalsetesse plokkidesse, kõikide sõlmede ja mehhanismide järelseadistus;
- Tooriku paigaldamine ja valmisdetaili mahavõtmine;
- Kontroll-mõõteoperatsioonid; töödeldud detailide suuruse vastavuskontroll tehnilisele ülesandele;
- Tööpingi õige töö kontroll signaallampide ja arvtabloode alusel, lõikeriistade perioodiline kontroll;
- Juhtprogrammide korrektuur ja tööpingi ümberseadistamine igale uuele detailide partiile;
- Töökoha ettevalmistamine ja selle koristamine.
Nõuded tööpinkide operaatorite isiklikele omadustele ja füüsilistele tunnusjoontele:
- Tehniline meelelaad ja arenenud ruumiline mõtlemine;
- Nägemis-motoorika koordinatsioon ja hea silmamõõt;
- Kannatlikkus ja kestev keskendumisvõime;
- Reaktsiooni kiirus.
Ühesõnaga, sellel ametil ei ole erilisi füüsilisi piiranguid - naised töötavad arvprogrammjuhtimisega tööpinkide operaatoritena võrdselt meestega. Kuigi vastupidavus tuleb ikkagi kasuks, peate ju täitma ühetüüpseid operatsioone kogu vahetuse vältel. Arvprogrammjuhtimisega tööpinkidel ei soovitata töötada inimestel, kellel on kalduvus artriidile ja liigestehaigustele, nägemis- ja hingamisteede probleemidega inimestel.
Kuidas õppida töötama arvprogrammjuhtimisega tööpinkidel:
Sellesse ametisse tulevad nii kõrgema tehnilise haridusega inimesed, kui ka vastava ettevalmistuse saanud spetsialistid kesk- ja kesktehnilise hariduse baasil. Tervel real juhtudel toimub arvprogrammjuhtimisega tööpinkidel töötamise koolitus vahetult tootmises, kuid baaskogemusi, vastavat järku ja kvalifikatsioonidokumente omav spetsialist on tööandja jaoks suurema väärtusega.
Õppida töötama arvprogrammjuhtimisega tööpinkidel iseseisvalt on praktiliselt võimatu. Efektiivsemaks tööhõiveks oleks kohane läbida täisväärtuslik ametialane ettevalmistus ja saada kas diplom või tunnistus.
Mida peab teadma arvprogrammjuhtimisega tööpinkide operaator:
- Oskama lugeda jooniseid ja tehnilist dokumentatsiooni;
- Põhitüüpi arvprogrammjuhtimisega tööpinkide ja kontrollmõõteriistade ehitust ja põhimõtet;
- Kasutatavate materjalide omadusi ja mehhaanilisi tunnusjooni;
- Tolerantside ja istide süsteemi;
- Vajaliku vormi ja suurusega detailide arvutil modelleerimist, töötlust ja viimistlust;
- Detailide lõikamisrežiime;
- Tööpinkide ja lõikeriistade vigastuste põhiliike, nende kõrvaldamise meetmeid;
- Elektri- ja tuleohutuse, ohutustehnika normide tundmist tööpinkidel ja lõikeriistadega töötades, samuti töökaitse ja tootmishügieeni tundmist.